10.05. с. Антон-рид Бабичка - връх Купена - връх Долна Лъженска Баба - качване
Денивелация - 1200 м., време на движение - 3.00 - 3.30 часа, разстояние - 4.9 км.
Немаркиран
Изтегли: GPS-трак
Главната старопланинска верига над село Антон е разделена на две от дълбоката проходна седловина Попови гробове, отделяща един от друг масивите на най-високите местни върхове - Лъженска Баба /Антонска Баба, Тетевенска Баба//2070 м./ на запад и Булуваня /2043 м./ на изток. Върховете са с огромни размери и са важни в орографско отношение, защото при тях от гръбнака на Балкана се отделят и на север и на юг множество странични рътлини. Освен, че е много висок и заема средищно местоположение в антонската част на планината, вр. Лъженска Баба е характерен и с платовидното си двуглаво теме, като по-ниската му южна кота се нарича Долна Лъженска Баба, а по-високата северна - Горна Лъженска Баба. От върха към с. Антон на юг се спускат три основни рида - западният е известен като Бабичка /защото започва от вр. Баба/, източният е Под Бабата /ясно е защо се нарича така/, а средният, съвсем естествено, носи името Орта бурун /Среден нос/. Ридовете достигат в близост до североизточния край на селото и имат леснодостъпна долна част, а по дългите им обезлесени склонове са отъпкани широки пътеки, удобни за изкачване към върха на планината. От трите хребета най-приближен до с. Антон е Бабичка, заграден на запад от Конска река и на изток от река Маргарта /от личното име Маргарита/. Ридът се отличава със стръмната си и широка долна част и с по-тясната си и равна среда, а в горния си край е осеян с няколко ниски на височина, но затова пък придаващи особен чар и колорит, характерни скални групи. За да се достигне от с. Антон до основата на хребета Бабичка е добре да се ползва трасето на римския път Климаш /Стълбата/, извиващ от подбалканското шосе на североизток към подножието на планината. Макар и двухилядник на възраст, старият път е добре запазен и е все още много широк, а по него е поставена и зелена на цвят туристическа маркировка, водеща към разположената на север от главното било на планината хижа Бенковски.
От с. Антон към подножието на Балкана и рида Бабичка се тръгва от последните, най-североизточно разположени къщи на населеното място, намиращи се току до съвременния главен подбалкански път. Над шосето се стъпва веднага на римския Климаш и по гладкия му и широк коридор се поема първоначално в североизточна посока. Натам се пресича по диагонал бившата гориста /а днес вече оголена от сечта/ местност Кору чаир /Горска ливада/, изпъстрена със свлечени откъм високите части на планината огромни валчести камъни. На фона на широкия рид Бабичка с открояващия се в средната му част остър връх Купена /1710 м./ се достига след 15 мин. равен ход до горния край на обширната ливада и до полите на планината. Тук пътят пресича маловоден поток и покрай висока върба завива рязко на изток. На това място Климаш и туристическата маркировка по него трябва да бъдат изоставени. Точно при високата върба от стария друм се отделя тънка пътечка, пресича потока и във все същата североизточна посока навлиза в тъмни и гъсти борови гори, изкуствено засадени от хората. По пътеката следва дълго и мъчително душевадно изкачване по стръмния склон на Бабичка, като отделните етапи по маршрута е добре да се накъсват с кратки, но чести почивки. По-нагоре пътеката пресича в подножието им няколко големи отвесни скали, изкачва се с остър завой върху тях и през покрити с високи треви миниатюрни полянки излиза над горския пояс. Разстоянието от полето до горния край на гората се изминава за около 45 мин., а денивелацията е 350 м. /60 мин. след началото/.
Над последните дървета широката дотук пътеката изведнъж се изгубва в тревите по голия склон на рида. За сметка на това пък от ширналите се навред поляни се открива чудна панорама във всички посоки. Пред погледа на юг и югозапад се разстила най-красивата част от Златишко-Пирдопската котловина с всички къщи на многолюдното с. Антон и с дългата верига на Средна гора зад него. На изток и на запад по снагата на Балкана се редят билата на десетки хребети, гъсто набраздени от безброй реки. Само хоризонтът на север е все още затворен от облата могила на безименен връх, покрит догоре с ниски зелени треви. Понеже пътека липсва, а и местността е гола и без особени забележителности, движението оттук нагоре трябва да се ориентира именно към темето на голия самотен връх. В неговата посока първоначално се подминава стърчаща вляво ниска каменна пирамида, служила навремето вероятно като ориентир за последните местни овчари. Покрай няколко такива ниски каменни пирамиди се преминава и в най-горния северен край на рида, който също е открит и е особено опасен при лошо време. Изкачването през голото пасище над гората става, както и досега - на къси серпентини, като 25 мин. след последните дървета се достига до ниските скали, покриващи темето на характерния връх /85 мин. общо/. Оттук най-после се открива прекрасна панорама и на север, към по-високите горни части на планината. Някъде натам, все още безкрайно далеч и нависоко към небесата, се издигат споменатия купол на вр. Купена /подобен точно на копа току-що събрано сено/ и изгладените темета на Долна и Горна Лъженска Баба, а между тях и няколко по-ниски групи скали, разположени на равно разстояние една от друга.
С изкачването на стръмния връх завършва първата, по-трудна част от маршрута. Оттук нагоре склоновете на планината започват постепенно да полягат, като след върха се пресича напред равно и плитко седло, на дъното на което се събират няколко добре отъпкани животински вървища. Седловината е и най-тясното място по билото на Бабичка, силно притиснато от изток и запад с почти отвесни скали. Покрай тях до двете страни на малката равнина допълзява и пояс от гъсти букови гори. Над дърветата за първи път се вижда по-голямата част от долината на западния поток, захранващ р. Маргарта. Потокът разделя ридовете Бабичка и Орта бурун един от друг и протича през изключително живописна долина, цялата изпъстрена с високи скали и огромни букаци, разперили над стръмните склонове кръгли чепати корони. Началото на потока е при самото теме на вр. Долна Лъженска Баба, като оттам водите му се спускат много атрактивно на юг през тесен, безкрайно дълъг и силно лавиноопасен улей. След първата равнина по билото на рида следва кратко, леко и приятно изкачване до второ равно място, разположено непосредствено под вр. Купена /90 мин./. Горната седловина, обаче, не е изцяло тревиста, както долната, а е покрита и с разпръснати по целия терен ниски натрошени камънаци. При тях от билото на рида се отделя и се спуска плавно към долината на Конска река на запад обширното пасище Трите расте, по нагънатите склонове на което се забелязват само тук-там редки китки от изсъхнали бодливи трънки.
Над второто равно място ридът Бабичка неимоверно се разширява, стръмнината по склоновете му се увеличава отново, а по билото му се появяват групите от ниски скали. Те са разположени, като че ли нарочно, на равно разстояние една от друга и макар и ниски, изпъкват ясно над равния тревист терен и служат като сигурен ориентир по оставащата част от маршрута. Първата и най-голяма скала от споменатите групи е самият вр. Купена, намиращ се на около стотина метра над втората равна част от билото на рида. От плоското място към тънката и обла копа на върха води широка пътека, която постепенно изчезва в ниските смрики край него. Каменната игла на Купена се заобикаля за няколко минути от изток, след което по остатъците от пътеката се достига до северното му подножие. Оттук нагоре планината представлява безкрайно алпийско пасище, терасирано от природата и от паслите по него стада преживни животни на равни стъпаловидни ивици. И понеже теренът е покрит само с редки треви, ниски хвойнови храсти и каменисто-песъчлива почва, а по него липсва каквато и да е пътека, налага се, билото на рида да се следва неотклонно и по него да се върви нагоре на поредните къси серпентини към следващата по-високо разположена група от скали. От равното място до първите по-големи канари над вр. Купена се достига за 15 мин., като тук се преминава и покрай втора каменна пирамида, поставена върху най-високия камък /105 мин./. От това място в северозападна посока се забелязва началото на пътека, която, колкото по-нагоре се изкачва, толкова по-широка става, и най-вероятно води към намиращото се в тази посока обширно плато Гьолджука и разположената в средата му хижа Планински извори.
Над скалите стръмното зигзагообразно изкачване към върха на Балкана продължава, като само се забавя съвсем леко, заради появилите се тук по-високи хвойнови храсти. Трудностите по маршрута се компенсират, обаче, от очарователната гледка към дълбоките долини от двете страни на рида, както и от приближаващото се главно било на планината. 15 мин. след първата група скали се достига и до втора, още по-внушителна група скали, върху която са поставени и две високи каменни пирамиди /120 мин./. Над тях сред хвойните по терена се появяват първите скални блокажи и малки реки от морени, които се заобикалят от запад. В тази посока планинската панорама е вече доста обширна, като пред погледа се разпростира равното плато Гьолджука с надничащата зад него редица на върховете Картала, Чемериката, Паскал и Косица. В края на изкачването се завива на североизток, преминава се покрай още две високи каменни пирамиди и 20 мин. след последните по-високи скали се достига до темето на вр. Долна Лъженска Баба /140 мин./. Денивелацията от края на гората до главното било на планината е 700 м. От южната страна на върха се стъпва на последната, най-високо разположена по билото на рида Бабичка скална група, от която, разбира се, се открива и най-добрата панорама до този момент. На темето си Долна Лъженска Баба е плоска и напълно гола, също както и намиращият се на около 200 м. на североизток неин събрат - вр. Горна Лъженска Баба.
От главния подбалкански път към Стара планина и рида Бабичка
Ридът Бабичка с увеличение
От местността Кору чаир назад към подбалканския път и с. Антон
От Кору чаир напред към подножието на планината и рида Бабичка
Римския път Климаш, потокът и високата върба в основата на Бабичка
От високата върба назад към местността Кору чаир и с. Антон
Широката пътека в боровата гора
От рида Орта бурун към долната гориста и много стръмна част на рида Бабичка
В края на гората пътеката пресича няколко малки полянки
От горния край на гората се открива панорама на юг и югозапад към почти цялото Златишко поле
Изкачването над гората продължава към темето на гол и безименен могилест връх
От голото било на рида Бабичка назад към полето и с. Антон
От рида Колеляка към долната част на рида Бабичка с края на гората и могилестия връх
Първото равно място по билото на Бабичка и панорамата от него към вр. Купена
От първата седловина на север към билото на планината
С увеличение към вр. Долна Лъженска Баба и долината на р. Маргарта-запад
От първото равно място по билото на рида към второто с вр. Купена над него
Към второто равно място с вр. Купена
От второто равно място назад към първата седловина
Двете равни места в средната част на Бабичка, снимани откъм рида Орта бурун
Двете равнини с вр. Купена и долината на р. Маргарта-запад, снимани от североизток
От рида Колеляка към средната част на Бабичка с двете равнини и вр. Купена
Част от втората равнина, осеяна с ниски натрошени камъни
Изкачването над втората равнина продължава към източния склон на вр. Купена
Вр. Купена с увеличение
Вр. Купена и равнината под него, снимани откъм рида Колеляка
Равните места и вр. Купена, снимани откъм рида Орта бурун
От източния край на вр. Купена назад към второто равно място
От вр. Купена нагоре към характерните групи скали и билото на планината
От рида Орта бурун към най-горната част на Бабичка с долината на р. Маргарта-запад и главното било
Вр. Купена и скалите над него, снимани от рида Колеляка
От Купена нагоре към по-високата горна част на Бабичка
От по-горните склонове на Бабичка назад към Купена и двете равни места под него
С увеличение към Купена и двете равнини под него
Разклонът при втората по-висока група скали
От втората група скали назад към долната част на Бабичка
С увеличение към първата група скали с каменната пирамида на върха им
Първата група скали с вр. Купена под тях
С увеличение към двете равни места под вр. Купена
От втората група скали назад към средната част на Бабичка
Горната по-висока група скали с долината на р. Маргарта-запад, снимани откъм рида Орта бурун
Най-горната часта на Бабичка в близост до билото на планината
Теренът в най-горната часта на Бабичка, осеян с хвойни, каменни блокажи и реки от морени
Вр. Долна Лъженска Баба, сниман от рида Колеляка
От вр. Долна Лъженска Баба към най-горна част на Бабичка
Панорамата от Бабичка на запад към платото Гьолджука
Последните метри преди достигането на вр. Бабичка
Ридът Бабичка, сниман от вр. Долна Лъженска Баба
От вр. Долна Лъженска Баба на североизток
Профил на маршрута